Siparişim Bana Ne zaman Ulaşır.

  

Satın aldığınız ürünleri sipariş verdiğiniz gün içinde kargo firmasına teslim ediyoruz.kampanya dönemlerinde kargoya teslim süresi değişiklik gösterebilir.

 

Kargo ücreti ne kadar?

 

Tesetturmarka.com üzerinden yaptığınız  tüm yurtiçi  100 TL üzeri siparişlerinizde  kargo ücretini biz karşılıyoruz.. 100TL altı siparişlerde kargo ücreti olarak 5 TL alınmaktadır.

Teslimat adresi Türkiye sınırları dışında olan siparişlerinizde ise kargo bedeli sipariş toplamına göre değişiklik göstermektedir.

  

YURTDIŞI KARGO GÖNDERİM ÜCRETLERİ (AVRUPA ÜLKELERİ İÇİN GEÇERLİDİR.)

 

DHL Yurtdışı kargo  (1 TL - 299 TL Arası Siparişler için  65 TL) 2 günde teslimat

DHL Yurtdışı kargo  (299  TL - 699 TL Arası Siparişler için  85 TL) 2 günde teslimat

DHL Yurtdışı kargo  (700  TL - 999 TL Arası Siparişler için  115 TL) 2 günde teslimat

DHL Yurtdışı kargo  (1000 tl ve üzeri  Siparişlerde Ücretsiz kargo ) 2 günde teslimat.

NOT:Fiyatlar avrupa ülekeleri için geçerlidir.diğer ülke gönderim fiyatları için lütfen bilgi alınız.

Tüm Yurtdışı gönderimlerimizi hava yolu ile göndermekteyiz.

  

Siparişim hangi kargo şirketi ile gönderilecek?

 

Türkiye sınırları içinde yapılacak teslimatlarda gönderimlerimizi UPS  KARGO  ile yapıyoruz. Sipariş ettiğiniz ürünler UPS  Kargo tarafından adresinize teslim edilecektir. Belirttiğiniz adreste bulunmamanız durumunda kargo, paketinizi en yakın şubeden alabileceğinize dair bir not bırakmaktadır.  Paketinizi 3 iş günü içinde kargo şubesinden almamanız durumunda UPS  Kargo paketi tesetturmarka.com'a  iade edecektir.Yurt dışı gönderilerimizi ise DHL  kargo ile  göndermekteyiz.Yurtdışı gönderilerimizi  2 günde teslim ediyoruz.

  

SİPARİŞİMİN KARGO TAKİBİNİ NASIL YAPABİLİRİM?

 

Türkiye sınırları içinde yapılan teslimatlarda siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra mail adresinize ve cep telefonunuza gönderilen bilgilendirme mesajı ile kargo takibi yapabiliyorsunuz.

 Sipariş esnasında cep telefonu numaranızı eksiksiz ve doğru girmemeniz halinde cep telefonu ile bilgilendirme mesajı size ulaşmayacaktır.

 Sitemizin ana sayfa'da bulunan kargom nerede menüsüne tıklayarak sipariş takip numaranızı girerek kargo takibini yapabilirsiniz.

 

 SİPARİŞ PAKETİM DARBELİ, EZİLMİŞ, ISLAK GELDİ NE YAPABİLİRİM?

 

Siparişlerinizi merkezimizde özenle hazırlayarak kargo firmasına teslim ediyoruz. Ürün paketinin size hasarlı olarak ulaşması kargo firmasının taşıma kusurundan kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, ürün değişimi yapabilmemiz için, paketi teslim almadan önce kargo görevlisine mutlaka " Hasar Tespit Tutanağı" hazırlatmanız gerekiyor.

Hasar tespit tutanağı ile ilgili olarak dikkat etmeniz bir diğer husus kargo görevlilerinin tutanakta belirttikleri açıklamalardır. Örneğin, " Kolide hasar bulunmamaktadır. Ürün hasarlıdır. " gibi bir tutanak, ürünün taşıma esnasında hasar görmediği şeklinde yorumlanacağından değişim esnasında problem yaratmaktadır. Hasarlı çıkan ürününüz için mutlaka tam ve doğru kelimelerle tutanak tutulması için görevliyi uyarınız.

 

Örn : Ürün elime ulaştığında kontrol edilmiş ve hasarlı olduğu görülmüştür.

 

Siparişinizi teslim aldıktan sonra fark ettiğiniz hasar durumlarında ise kargo şubenize hemen bilgi vermeniz ve hasar tespit tutanağı hazırlanması için yardım talep etmeniz gerekiyor. Eğer kargo şubesinden gerekli yardımı alamazsanız bize bilgi vermenizi rica ederiz.

 

YURTDIŞINA NASIL VE HANGİ ÖDEME SEÇENEKLERİYLE SİPARİŞ VEREBİLİRİM.

 

Yurtdışı alışverişlerinizde Kredi Kartı ile tek çekim olarak alışverişinizi tamamlayabilir,Paypal,havale, eft  ile ürün ve kargo ücretini gönderebilir yada western union'la  veya MoneyGram'la  N.Tuğba  Akartepe adına gönderim yapıp sitemizin iletişim bölümünden veya  telefon veya email yoluyla bizleri bilgilendirebilirsiniz.Yurtdışı gönderimlerini DHL kargoyla 2 günde teslimat edilecek şekilde gönderiyoruz.Türkiye sınırları dışında yapılacak teslimatlarda kapıda ödeme seçeneği ve kredi kartına taksit imkanı bulunmamaktadır.

 

ÖNEMLİ NOT : Yurt dışına gönderilen paketlerin gittiği ülkede nadiren de olsa gümrüğe tabi olma  ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda mesuliyet  alıcıya aittir.

 

Yurtdışından verilen siparişlerin tekrar Türkiye'ye kargo edilmesi hem müşteriyi hem de satıcıyı zor duruma düşürmektedir.Yurtdışı siparişlerde iade yapılmamakta sadece değişim yapılmaktadır. siparişinizi vermeden önce ürünler  hakkında mail yoluyla  veya   0090 216 377 43 88  numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz. Gönderdiğimiz ürün istediğiniz ürün değilse, kusurlu,hatalı bir ürün size gönderildiyse firmamızdan kaynaklanan herhangi bir sıkıntı varsa KOŞULSUZ iade edebilirsiniz. Bu gibi firmamızın kabahatli olduğu durumlarda TÜM MASRAFLAR firmamıza aittir. Siparişinizi kargoya verdikten sonra size iletilecek kargo takip numarası ile DHL  Kargonun kurumsal internet sitesinden ürününüzün takibini yapabilirsin.

 

NASIL İADE EDEBİLİRİM ?

 

Almış olduğunuz ürününü tahrip etmeden,bozmadan, ürünü kullanmadan teslim tarihinden itibaren yedi (14) günlük süre içinde teslim aldığınız şekli ile iade edebilirsiniz. Ürünü ambalajı,hediye çeki,varsa promosyonu ve  faturasıyla birlikte faturanın arkasında yer alan iade veya değişim formunu ''eksiksiz'' doldurarak   444 00 66 UPS  kargo aracığıyla Y4031A müşteri kodunu belirterek adresinize UPS  Kargo kuryesini çağırabilir ücret ödemeden karşı ödemeli olarak  gönderebilirsiniz.Farklı bir kargo şirketi ile yapılan iadeler kabul edilmeyecek, sadece kargo bedeli alıcıya ait olmak üzere geri gönderim yapabilirsiniz.

  

NOT:Ödemenizi kapıda ödeme veya havale ile yaptıysanız faturanın arkasında   İade formunda yer alan banka iban no'yu ve  hesabın   kime ait olduğunu mutlaka belirtmenizi rica ederiz.

 

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar varsa kargo firmasına tutanak tuttururarak ürünü teslim almayınız. Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız

 

Kullanılmış, tahrip edilmiş ve sair şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilmez.

  

Müşteri ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür

 

Müşterinin ürünü iade etmesi  halinde, iade edilen ürün Bize ulaştığı andan itibaren on (10) iş günü sonra ürün bedeli iade edilir.Siparişinizle ilgili mail adresinize veya  cep telefonunuza iade edildiğine dair bilgi mesajı geldikten sonra tüm bedel kredi kartınıza veya verdiğiniz banka iban numarasına  iade edilmektedir. Bankanız kredi kartı iadelerini aynı gün hesabınıza yansıtmayabilir. bu süraçte firmamızın tasarrufu bulunmamaktadır. Bu durumda bankanızın kredi kartı servisini aramanız gereklidir. . Taksitli satışlarda yapılan iadeler bankanız tarafından kredi kartınıza her ay artı bakiye olarak yansıtabilir..

Üründe  herhangi bir  bozulma, kırılma, yırtılma, kullanılma ve sair durumları tespit edildiği  hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilmemesi halinde  firmamız ürünü iade almayacak ve bedelini iade etmeyecektir.

 

Ürün müşteriye ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalar için,firmamız  üretici firmalarla iletişime geçecektir.

Yukarıdaki şartlara uygun hallerde iade veya değişim talebiyle tesetturmarka.com'a göndereceğiniz ürünler kabul edilecektir.

 

NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM ?

 

Sitemizden aldığınız ürünleri en geç 14 gün  içinde aldığınız ürünün  başka bir rengi veya bedeni ya da tamamen başka bir ürünle değiştirme hakkına sahipsiniz.değişim yaptığınız   ürünü bize gönderirken kargo ücreti   ve tekrar değişimi sağlanan ürünün kargo ücreti tarafımıza aittir.not: Değişimlerde sadece 1 kereye mahsus kargo ücreti bize ait, birden fazla olması halinde müşteri tarafından kargo ücreti ödenerek gönderilmelidir.

 

Not: Değişimini istediğiniz ürünü müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek bildiriniz.

 

Kargoya teslim edilmiş ürünün iptal'i söz konusu olduğunda müşteri kargoyu teslim alıp iade etmelidir.Aksi takdirde kargo ücretini ödemekle sorumludur.

Üründen kaynaklanan herhangi bir kusur sebebiyle ürünü teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde bize başvurabilir ve iade talebinde bulunabilirsiniz.

Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde yukarıdaki adımları izleyerek ürünü bize göndermeniz gerekmektedir. Şikayetiniz ile ilgili inceleme süreci başlatılır. Üründe kullanımdan kaynaklanan bir kusur yoksa ürün değiştirilir veya  ürün bedeli tarafınıza geri ödenir.

 

Satın aldığınız ürünün kusurlu çıkması durumunda yukarıdaki adrese UPS  kargo ile "karşı ödemeli" olarak gönderebilirsiniz.

 

Türkiye dışından verilen siparişlerde kusurlu ürün söz konusu olduğunda destek@tesetturmarka.com adresine sipariş numaranızı ve şikayetinizi yazmalısınız.

 

NOT: ABİYE ,TAKIM ,ELBİSE  özel günlerde kullanılan ürünlerde iade durumunda ürünü kullanmadan kargonun teslim alındığı gün iade için bize iade telep kaydı yaptırmanız gerekmektedir. aksi taktirde iade kabul edilmeyecektir.